Informace o AVL

MIZUNO Amatérská volejbalová liga (AVL)

AVL je jedinečná soutěž smíšených družstev neregistrovaných volejbalistů a volejbalistek s tradicí již od roku 1995, kdy ji vymyslel a založil Saša Mráz. Její stěžejní část – zimní liga – se odehrává od října do března, loni se soutěže zúčastnilo na 6 000 hráčů a hráček ve zhruba 500 týmech.

Každoročním vrcholem zimní části je celostátní finále, na které se sjedou nejlepší družstva z každého regionu a vítěz má právo se na rok honosit titulem nejlepší smíšené družstvo České republiky.

Volejbal proti sobě hrají dvě šestičlenná družstva, zpravidla jednoho pohlaví. Právě v tomto ohledu je AVL výjimečná, neboť každý tým musí na hřišti alespoň dva zástupce každého pohlaví (4+2, 2+4, 3+3).

V AVL se hraje systémem na dva vítězné sety do 25 bodů, vítězný tým musí mít převahu dvou bodů. Při stavu 1:1 na sety se pokračuje tiebreakem do 15 bodů. Bodování: 2:0 – 3 body, 2:1 – 2 body, 1:2 – 1 bod, 0:2 – 0 bodů.

Neregistrovaným hráčem je pro AVL takový hráč, který hraje městskou (v Praze 3. a 4. třídu), okresní soutěž nebo nejnižší možnou krajskou soutěž dospělýchv daném regionu (tj. hraju soutěž, ze které nemohu nikam níže sestoupit).